Pierwszy wpis: kim jestem, dlaczego chcę tutaj być i o czym będę pisać

Co prawda jestem nowicjuszem na Fotoblogii, ale moja droga przez fotografię i teksty na temat sprzętu fotograficznego jest bardzo długa.

Moje pierwsze kroki w fotografii sięgają czasów, gdy w sklepach fotograficznych w Polsce nie można było kupić sprzętu fotograficznego; zdjęcia robiłem pożyczonym radzieckim Zenitem 12XP. Potem przeszedłem drogę przez wiele różnych systemów: Praktica, Canon FD, Nikon, Pentax, Canon EF, i kilkadziesiąt różnych modeli lustrzanek. Napisałem kilkaset artykułów dla dwóch najpopularniejszych wówczas miesięczników fotograficznych i byłem autorem pierwszego, oryginalnego wydania książki „Canon EOS System”.

W roku 2000 po raz pierwszy robiłem zdjęcia lustrzanką cyfrową; wkrótce przestałem fotografować na filmach i używałem wyłącznie aparatów cyfrowych – najpierw systemu Canon EF a potem Nikon. W ubiegłym roku kupiłem swojego pierwszego bezlusterkowca – Sony A7 – i to stanowiło kolejny zwrot w mojej fotograficznej podróży. Niedawno odkryłem w lodówce dwie kostki slajdów i dla urozmaicenia fotografuję ponownie również na filmach.

Przez wiele lat robiłem zdjęcia zawodowo, „uprawiając” fotografię korporacyjną, przemysłową, reklamową, architektoniczną. Ostatnio dużo radości daje mi fotografia psia i w podczerwieni. Przez kilka ostatnich lat nie pisywałem o fotografii, ale fotografowanie bezlusterkowcami sprawiło, że poczułem iż znowu mam potrzebę podzielenia się zdobytymi doświadczeniami z innymi. Nie będę pisywał o nowinkach – są tutaj ludzie, którzy zrobią to lepiej ode mnie. Przede wszystkim chcę opisywać i pokazywać różne kombinacje bezlusterkowców Sony i obiektywów zgodnie z zasadą, że nie ma obiektywu, którego nie da się założyć na bezlusterkowca. Będą zdjęcia, testy, czasem ilustrowany zdjęciami tekst typu „zrób to sam” pokazujący jak zamocować jakiś dziwny obiektyw na aparacie. Czasem oprócz Sony przemknie Nikon, jakiś przydatny gadżet a czasem także jakiś fajny aparat – jak się je teraz nazywa — analogowy. A obiektywy zakładane na bezlusterkowce będą wszelkiej maści – i markowe i „kundle”, najnowsze i stare, super ostre i super miękkie. Co kto lubi – a czasem nawet coś, co trudno komukolwiek polubić.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Pictorial w praktyce – warsztaty fotografii aktu z Łukaszem Marciniakiem „Artist Proofs by Szymon Brodziak” - rusza wystawa fotografii kolekcjonerskiej we Wrocławiu DJI Osmo - obiecująca kamera 4K ze zintegrowanym gimbalem Jasna strona kadru - ruszył konkurs fotograficzny fundacji HumanDoc Niebezpieczne zdjęcie, które kosztowało życie 17-latka Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.10. - 15.11.2015 Polacy wśród wyróżnionych w konkursie International Photography Awards 2015 Adobe Photoshop Elements 14 - czy nowa wersja może zastąpić pełnego Photoshopa? Pentax zaprezentował nowy, pełnoklatkowy obiektyw Już 1 października startuje 5. Opolski Festiwal Fotografii! 48 fotoreportaży o współczesnej Polsce i Polakach w jednym albumie Kraków Airport Instameet RED zapowiedział kamerę 4K "dla wszystkich" To My tworzymy świat: 
multimedialny konkurs Canon Nowe, bardzo jasne obiektywy Samyanga do bezlusterkowców Nowa edycja warsztatów fotografii podróżniczej z Marcinem Dobasem Znamy zwycięzców konkursu Insight Astrophotographer of the Year 2015 Ważne, nowe oprogramowanie do Olympusów OM-D E-M1 i E-M5 Mark II Niemiecki "Bild" przez jeden dzień bez zdjęć Sony A7S Mark II - nowy, pełnoklatkowy korpus z ISO 409 600 Zeiss Milvus - nowa linia obiektywów do wymagających matryc Aktualizacja presetów VSCO i promocja na zakup nowych W akcji CashBack Canona dostaniesz nawet 1200 zł przy zakupie nowego aparatu i do 800 zł za obiektyw

Popularne w tym tygodniu:

Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards. Polak na III miejscu! Grono Polaków wśród nagrodzonych w konkursie Fine Art Photography Awards Zobacz, co potrafi ulepszony algorytm sztucznej inteligencji Nvidia Xiaomi planuje wykupić GoPro. Czy Chińczykom się to uda? Poznajcie fotografów, którzy otrzymali nagrodę Pulitzera w 2018 roku Udostępniłeś dziś zdjęcie na Facebooku? Portal dziękuje za ogrom danych Adobe przeprasza za błędy w nowej wersji Lightrooma. Poprawki już dostępne Nowe szkła Laowa – od Mikro Cztery Trzecie do średniego formatu SmugMug wykupuje Flickra. Być może portal zmieni się na lepsze Jesteśmy na wydarzeniu Sony World Photography Awards!